홈으로 > Sport Information > MedalStanding > Medallist


Medal Standing
이동
이동
이동
Medal Standings
Sport Event Medal NOC Name
Total gold : 100 silver :101 bronze :150
Baduk Men's Team - Gold KOR - Korea KOR - Korea BYEON Sangil
KANG Seungmin
LEE Donghun
NA Hyun
- Silver CHN - China CHN - China MI Yuting
PENG Liyao
TAN Xiao
TANG Weixing
- Bronze JPN - Japan JPN - Japan HIRATA Tomoya
MOTOKI Katsuya
SADA Atsushi
TSURUTA Kazushi
- Bronze TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei CHEN Shih Iuan
CHOU Chun Hsun
HSIAO Cheng Hao
LIN Chih Han
Women's Team - Gold CHN - China CHN - China GAO Xing
WANG Shuang
YU Zhiying
ZHANG Peipei
- Silver KOR - Korea KOR - Korea CHOI Jeong
KIM Chaeyoung
OH Jeonga
OH Yujin
- Bronze THA - Thailand THA - Thailand AROONPHAICHITRA Pattraporn
JARURATCHATAPHUN Juthamate
PRATHOOMWAN Aroonkorn
WONGCHUGAEW Ribakah
- Bronze TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei CHANG Cheng Ping
CHANG Kai Hsin
MISSINGHAM Joanne Jia Jia
SU Sheng Fang
Men's Individual - Gold CHN - China CHN - China TANG Weixing
- Silver KOR - Korea KOR - Korea BYEON Sangil
- Bronze CHN - China CHN - China TAN Xiao
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea LEE Donghun
Mixed Pair - Gold CHN - China CHN - China GAO Xing
PENG Liyao
- Silver KOR - Korea KOR - Korea CHOI Jeong
NA Hyun
- Bronze CHN - China CHN - China MI Yuting
YU Zhiying
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea KANG Seungmin
OH Jeonga
Billiard Sports Men's Snooker Single - Gold CHN - China CHN - China CAO Yupeng
- Silver CHN - China CHN - China DING Junhui
- Bronze AFG - Afghanistan AFG - Afghanistan MOHAMMADI Saleh Mohammad
- Bronze AOI - Independent Olympic Athletes AOI - Independent Olympic Athletes MEHTA Aditya Snehal
Women's 9 Ball Single - Gold KOR - Korea KOR - Korea CHA Youram
- Silver TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei TAN Ho Yun
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea KIM Gayoung
- Bronze TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei CHOU Chieh Yu
Men's English Billiard Single - Gold THA - Thailand THA - Thailand CHAITHANASAKUN Praprut
- Silver VIE - Vietnam VIE - Vietnam NGUYEN Thanh Binh
- Bronze MYA - Myanmar MYA - Myanmar HTAY Aung
- Bronze SIN - Singapore SIN - Singapore GILCHRIST Peter Edward
Men's 3 Cushion Single - Gold JPN - Japan JPN - Japan UMEDA Ryuji
- Silver VIE - Vietnam VIE - Vietnam NGUYEN Quoc Nguyen
- Bronze JPN - Japan JPN - Japan TAKESHIMA O
- Bronze VIE - Vietnam VIE - Vietnam MA Xuan Cuong
Women's 10 Ball Single - Gold KOR - Korea KOR - Korea CHA Youram
- Silver JPN - Japan JPN - Japan KAWAHARA Chihiro
- Bronze PHI - Philippines PHI - Philippines AMIT Rubilen
- Bronze TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei CHOU Chieh Yu
Men's 9 Ball Single - Gold TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei KO Pin Yi
- Silver KUW - Kuwait KUW - Kuwait ABDULLAH F A A Alyousef
- Bronze CHN - China CHN - China LI Hewen
- Bronze HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China KWOK Chi Ho
Men's Snooker Team - Gold CHN - China CHN - China DING Junhui
LIANG Wenbo
TIAN Pengfei
- Silver AOI - Independent Olympic Athletes AOI - Independent Olympic Athletes CHAWLA Kamal
DAMANI Brijesh
MEHTA Aditya Snehal
- Bronze SYR - Syria SYR - Syria AL KOJAH Omar
FATIMA Karam
- Bronze TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei LIN Shu Hung
LU Yu Hsu
WU Yu Lun
Women's 6 Red Snooker Single - Gold THA - Thailand THA - Thailand UAMDUANG Amornrat
- Silver HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China NG On Yee
- Bronze AOI - Independent Olympic Athletes AOI - Independent Olympic Athletes MAGIMAIRAJAN Chitra
- Bronze HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China IP Wan In Jaique
Men's 6 Red Snooker Single - Gold CHN - China CHN - China XIAO Guodong
- Silver IRI - Iran IRI - Iran SARKHOSH Amir
- Bronze QAT - Qatar QAT - Qatar AL OBAIDLI Ali Nasser K A
- Bronze SYR - Syria SYR - Syria AL KOJAH Omar
Men's 1 Cushion Single - Gold KOR - Korea KOR - Korea HWANG Durkhee
- Silver VIE - Vietnam VIE - Vietnam NGO Dinh Nai
- Bronze JPN - Japan JPN - Japan MORI Yoichiro
- Bronze VIE - Vietnam VIE - Vietnam MA Minh Cam
Bowling Men's Team of 4 - Gold HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China MAK Cheuk Yin
TSANG Pak Kei
TSENG Tak Hin
WU Siu Hong
- Silver KOR - Korea KOR - Korea CHO Young Seon
KIM Junyung
PARK Jong Woo
SHIN Seunghyeon
- Bronze INA - Indonesia INA - Indonesia ISLAM Billy Muhammad
LALISANG Ryan
RACHMADIAN Hardy
RAMADONA Yeri
- Bronze UAE - United Arab Emirates UAE - United Arab Emirates HAREB Almansoori
HUSSAIN Alsuwaidi
NAYEF Eqab
SHAKER Alhassan
Women's Team of 4 - Gold TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei CHANG Yu Hsuan
HUANG Chiung Yao
TSAI Hsin Yi
WANG Ya Ting
- Silver MAS - Malaysia MAS - Malaysia HEE Kar Yen
KHAIRUNIZA Dhiyana Dayang
SITI Safiyah
ZATIL Iman
- Bronze JPN - Japan JPN - Japan MATSUDA Haruka
MUKOTANI Misaki
TAKEKAWA Hikaru
TESHIMA Natsuki
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea HWANG Yeonju
JUNG Dawun
LEE Nayoung
SON Yunhee
Women's Doubles - Gold SIN - Singapore SIN - Singapore LIM Hui Ying Bernice
TAN Shi Jing Daphne
- Silver KOR - Korea KOR - Korea HWANG Yeonju
SON Yunhee
- Bronze SIN - Singapore SIN - Singapore NEW Hui Fen
NG Su Yi Geraldine
- Bronze TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei CHANG Yu Hsuan
WANG Ya Ting
Men's Doubles - Gold KOR - Korea KOR - Korea PARK Jong Woo
SHIN Seunghyeon
- Silver JPN - Japan JPN - Japan SASAKI Tomoyuki
YOSHIDA Daisuke
- Bronze SIN - Singapore SIN - Singapore SAW Hui Xun Keith
TAN Joel Eng An
- Bronze UAE - United Arab Emirates UAE - United Arab Emirates HUSSAIN Alsuwaidi
SHAKER Alhassan
Women's Singles - Gold SIN - Singapore SIN - Singapore TAN Shi Jing Daphne
- Silver CHN - China CHN - China CHEN Dongdong
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea HWANG Yeonju
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea SON Yunhee
Men's Singles - Gold HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China MAK Cheuk Yin
- Silver KOR - Korea KOR - Korea KIM Junyung
- Bronze THA - Thailand THA - Thailand LARP-APHARAT Yannaphon
- Bronze JPN - Japan JPN - Japan TAKAHASHI Toshihiko
Chess Blitz - Gold VIE - Vietnam VIE - Vietnam HOANG Thi Bao Tram
le Quang Liem
NGUYEN Duc Hoa
NGUYEN Ngoc Truong Son
NGUYEN Thi Thanh An
PHAM le Thao Nguyen
- Silver CHN - China CHN - China DING Liren
GUO Qi
HOU Yifan
XIU Deshun
YU Yangyi
ZHAO Xue
- Bronze INA - Indonesia INA - Indonesia AULIA Medina Warda
MEGARANTO Susanto
RUDIN Hamdani
SIHITE Chelsie Monica Ignesias
SUKANDAR Irine Kharisma
Rapid - Gold CHN - China CHN - China DING Liren
GUO Qi
HOU Yifan
XIU Deshun
YU Yangyi
ZHAO Xue
- Silver AOI - Independent Olympic Athletes AOI - Independent Olympic Athletes KULKARNI Bhakti Pradip
SENGUPTA Deep
SETHURAMAN PANAYAPPAN Sethuraman
SUBBARAMAN Meenakshi
- Bronze VIE - Vietnam VIE - Vietnam HOANG Thi Bao Tram
le Quang Liem
NGUYEN Duc Hoa
NGUYEN Ngoc Truong Son
NGUYEN Thi Thanh An
PHAM le Thao Nguyen
Men's Classical - Gold CHN - China CHN - China YU Yangyi
- Silver UAE - United Arab Emirates UAE - United Arab Emirates SALEM Abdulrahman Mohamed Saleh
- Bronze CHN - China CHN - China DING Liren
Women's Classical - Gold CHN - China CHN - China HOU Yifan
- Silver CHN - China CHN - China ZHAO Xue
- Bronze AOI - Independent Olympic Athletes AOI - Independent Olympic Athletes KULKARNI Bhakti Pradip
DanceSport Standard - Five Dances - Gold CHN - China CHN - China WANG Qi
ZHAO Peng
- Silver KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan KRAVCHENKO Vladlen
TOKTAROVA Aigerim
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea KIM Dongsoo
LEE Minjoo
Latin - Samba - Gold KOR - Korea KOR - Korea LEE Dajung
NAM Gi Yong
- Silver KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan ANTIPIN Maxim
POPOVA Veronika
- Bronze THA - Thailand THA - Thailand LERSON Shinawat
MANASUTH Krittaporn
Latin - Cha cha cha - Gold CHN - China CHN - China HOU Yao
ZHUANG Ting
- Silver KOR - Korea KOR - Korea LEE Dajung
NAM Gi Yong
- Bronze JPN - Japan JPN - Japan HARADA Ayaka
SUZUKI Yuki
Latin - Paso Doble - Gold HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China CHAN Hing Wai
TIN Lai Ki
- Silver KOR - Korea KOR - Korea JANG Sejin
LEE Haein
- Bronze KGZ - Kyrgyzstan KGZ - Kyrgyzstan KIBKALO Aleksei
KOGADEI Tatiana
Latin - Jive - Gold PHI - Philippines PHI - Philippines JAMILI Gerald
PARCON Cherry Clarice
- Silver KOR - Korea KOR - Korea JANG Sejin
LEE Haein
- Bronze JPN - Japan JPN - Japan KUBOTA Rara
KUBOTA Yumiya
Standard - Waltz - Gold CHN - China CHN - China ZHANG Ruonan
ZHANG Zhanhua
- Silver KOR - Korea KOR - Korea JO Subin
PARK Seongwoo
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan LAPTIYEVA Marina
POPOV Sergey
Standard - Tango - Gold CHN - China CHN - China WANG Qi
ZHAO Peng
- Silver KOR - Korea KOR - Korea HWANG Yong Ha
SONG Hyeri
- Bronze VIE - Vietnam VIE - Vietnam NGUYEN Hai Anh
NGUYEN Trong Nha Uyen
Standard - Slow fox trot - Gold CHN - China CHN - China ZHANG Ruonan
ZHANG Zhanhua
- Silver KOR - Korea KOR - Korea HWANG Yong Ha
SONG Hyeri
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan LAPTIYEVA Marina
POPOV Sergey
Standard - Quickstep - Gold KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan KRAVCHENKO Vladlen
TOKTAROVA Aigerim
- Silver KOR - Korea KOR - Korea JO Subin
PARK Seongwoo
- Bronze VIE - Vietnam VIE - Vietnam NGUYEN Hai Anh
NGUYEN Trong Nha Uyen
Latin - Five Dances - Gold CHN - China CHN - China HOU Yao
ZHUANG Ting
- Silver KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan ANTIPIN Maxim
POPOVA Veronika
- Bronze PHI - Philippines PHI - Philippines JAMILI Gerald
PARCON Cherry Clarice
e-Sports StarCraft2 - Gold KOR - Korea KOR - Korea KIM Yujin
- Silver KOR - Korea KOR - Korea LEE Youngho
- Bronze CHN - China CHN - China LI Junfeng
TEKKEN Tag Tournament 2 - Gold KOR - Korea KOR - Korea KIM Hyunjin
- Silver KOR - Korea KOR - Korea BAE Jae Min
- Bronze TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei SHIH Chen Sheng
FIFA13 - Gold UZB - Uzbekistan UZB - Uzbekistan SAPRIKIN Pavel
- Silver CHN - China CHN - China CHEN Wei
- Bronze MAS - Malaysia MAS - Malaysia CHEW Hoe Sheng
Need For Speed - Gold KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan KRAVCHENKO Alexandr
- Silver UZB - Uzbekistan UZB - Uzbekistan ABDULLAEV Sardorbek
- Bronze VIE - Vietnam VIE - Vietnam NGUYEN le van
Special Force - Gold KOR - Korea KOR - Korea DO Minsu
JEONG Suik
KIM Dongho
LEE Sungwan
LEEM Kuk Hyun
- Silver TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei CHENG Ming Hung
CHUANG Jen Chieh
LIN Guan Heng
WANG Sian Chih
YING Hsun
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan BEKBAYEV Merey
KYSTAUBAYEV Dauren
NURSEITOV Adlet
RAZBEKOV Tamerlan
SARSENBAYEV Ilyas
SUALIROV Malik
League of Legends - Gold KOR - Korea KOR - Korea CHOI Inseok
KIM Chanho
KO Dongbin
WON Sangyeon
YOO Sangwook
- Silver CHN - China CHN - China FENG Zhuojun
GAO Xuecheng
JI Xing
MING Kai
WEI Handong
YU Jingxi
- Bronze TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei CHEN Hui Chung
CHIU Po Chieh
CHOU Chun An
LU Jung da
WANG Yung-Chieh
Futsal Men's Team - Gold IRI - Iran IRI - Iran BAHADORI Ghodrat
HASSAN ZADEH NAVLIGHE Ali Asghar
JAVID Mahdi
KESHAVARZNASRABADI Mohammad
KHAYAMRAINI Meysam
KIAEI Seyed Ali
MOHAMMADI KAMALABADI Sepehr
MORTAZAVISORKHKOLAEI Taha
SAMIMI Alireza
SHAFIEI Vahid
TAHERI Mohammad
TAVAKOLI ROOZBAHANI Farhad
TAYEBIBIDGOLI Hossein
VAFAEI Alireza
- Silver JPN - Japan JPN - Japan FUKIMBARA Toru
HENMI Katsutoshi Rafael
MINAMOTO Akira
NAGAI Yoshifumi
NIBUYA Kazuhiro
NISHITANI Ryosuke
SATO Toru
SEIKE Taiki
SEKIGUCHI Yushi
TAKITA Manabu
TANNO Satoshi
UCHIMURA Shunta
WATANABE Tomoaki
- Bronze THA - Thailand THA - Thailand CHAEMCHAROEN Apiwat
CHUDECH Jetsada
DANKHUNTHOD Prakit
HAMAITREE Sakchai
JAMGRAJANG Chaivat
LAKKA Konghla
MADYALAN Nattavut
NUSAYA Piyanat
RATANA Piyapan
RATTANAWONGSWAS Nawin
SORNWICHIAN Jirawat
TALEK Asming
THUEANKLANG Suphawut
WONGKAEO Kritsada
Women's Team - Gold JPN - Japan JPN - Japan AKIMOTO Mayo
AOYAMA Minae
HONDA Sakae
INO Misato
KICHIBAYASHI Chikage
KITAGAWA Kana
KITAZUMI Haruna
KOIDE Natsumi
NAKAJIMA Shiori
SAITA Yuki
SAKATA Mutsumi
SEKINADA Minako
SHIBAHARA Kana
SHINOMIYA Yumiko
- Silver IRI - Iran IRI - Iran ARDALLANI Niloofar
EGHBALI Leila
ETEDADI Fatemeh
GHOLAMI Nasimeh Sadat
KARIMI Fereshteh
KHAYYAT Behnaz
MOGHIMIDARZI Seyedehnastaran
MOLMOLE TARAZE Sohila
MORADI Naghmeh
NOROUZI MOTLAGH Parya
SADAGHIANIZADEH Arezoo
TAVASOLI SIS Farzaneh
ZAREI Fahimeh
ZARRINRAD Sepideh
- Bronze THA - Thailand THA - Thailand JUIJAROEN Pannipa
KAMOLRAT Pannipa
KARAPAKDEE Kanyarat
NETTHIP Pavinee
PEANPAILUN Darika
PHOTHIWONG Sasicha
SRIMANEE Orathai
SRIMANEE Siranya
SRIMUANG Pacharaporn
SRIROJ Prapasporn
SRIWAROM Nipaporn
SUKSEN Sasiprapha
TAPPAKUN Hataichanok
TUPSURI Jiraprapa
Indoor Kabaddi Men's Team - Gold AOI - Independent Olympic Athletes AOI - Independent Olympic Athletes ANUP Kumar
JASVIR Singh
KUMAR Satish
RAKESH Kumar
SAMARJEET Samarjeet
SURJEET Singh
THAKUR Ajay
- Silver IRI - Iran IRI - Iran ATRACHALI Fazel
MAGHSODLOUMAHALI Abolfazl
MAGHSOUDLOUMAHALLI Mohammadesmaeil
NADERIAN Kianoush
NAZARISORKHANKALATEH Navid
RAHIMIMILAGHARDAN Farhad
SHEYKH Meraj
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea AHN Hwangi
EOM Taedeok
HONG Dongju
KIM Kidong
KIM Seongryeol
LEE Jangkun
MAENG Moosung
- Bronze THA - Thailand THA - Thailand BUNCHOET Santi
CHAIRAT Nisit
CHUAIKOED Worawut
DISKANAN Janwit
PHONCHOO Tin
THONGKHAM Khomsan
WANNASAEN Phuwanai
Women's Team - Gold AOI - Independent Olympic Athletes AOI - Independent Olympic Athletes JOSEPH Deepika Henry
KAVITA Kavita
MAMATHA Mamatha
MHATRE Abhilasha Shashikant
PRIYANKA Priyanka
SUMAN Suman
TEJESWINI Bai V
- Silver IRI - Iran IRI - Iran ABDOLLAHBAKHSH Salimeh
BOURGHANIFARAHANI Hengameh
ESHGHI Marzieh
ILAT Sahar
JAFARIKALOKAN Sedigheh
SHABANIMOHAMMADABADI Samira
ZARIF DOOST Farideh
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea IM Jaewon
JO Hyuna
KIM Heejeong
LEE Hyunjeong
SEO Eunhye
SHIN Somin
YOON Yuri
- Bronze THA - Thailand THA - Thailand KAMMACHOT Wattakan
KANGKEEREE Namfon
KETSARO Naleerat
LIMSAMRAN Alisa
MAIWAN Nuchanart
NANTAKITKOSOL Nantharat
SUWANCHANA Kamontip
Kickboxing Men's Point Fighting -74kg - Gold VIE - Vietnam VIE - Vietnam NGUYEN van Su
- Silver KUW - Kuwait KUW - Kuwait HUSAIN M E J Albanay
- Bronze IRQ - Iraq IRQ - Iraq ABDULZAHRA Ahmed Kareem Abdulzahra
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan KAIRAT Kakim
Men's Full Contact -57kg - Gold TKM - Turkmenistan TKM - Turkmenistan BEGHANOV Kurban
- Silver JOR - Jordan JOR - Jordan ALJARAJREH Ahmad Mohammad Salman
- Bronze MGL - Mongolia MGL - Mongolia NAMJILMAA Bat Erdene
- Bronze KGZ - Kyrgyzstan KGZ - Kyrgyzstan KASYMBEKOV Ulanbek
Men's Full Contact -71kg - Gold KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan ZHAKUPOV Sayan
- Silver KGZ - Kyrgyzstan KGZ - Kyrgyzstan DARKANBAEV Stalbek
- Bronze PLE - Palestine PLE - Palestine JEHAD A H ADWAN Amna
- Bronze VIE - Vietnam VIE - Vietnam TRAN Thanh Y
Men's Low Kick -63.5kg - Gold KGZ - Kyrgyzstan KGZ - Kyrgyzstan FEDOSEEV Aleksei
- Silver KOR - Korea KOR - Korea YU Hyunwoo
- Bronze TKM - Turkmenistan TKM - Turkmenistan HALLYYEV Shohrat
- Bronze JOR - Jordan JOR - Jordan ABUHASOAH Aday Ali Abdulraheem
Men's Low Kick -81kg - Gold KOR - Korea KOR - Korea AHN Jaeyeong
- Silver UZB - Uzbekistan UZB - Uzbekistan ALIMBEKOV Akhmet
- Bronze KGZ - Kyrgyzstan KGZ - Kyrgyzstan ZHALIEV Kumar
- Bronze VIE - Vietnam VIE - Vietnam PHAN van Minh
Women's Full Contact -56kg - Gold VIE - Vietnam VIE - Vietnam NGUYEN Thi Tuyet Mai
- Silver KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan TEMIRBAYEVA Tamara
- Bronze UZB - Uzbekistan UZB - Uzbekistan KHUJANIYOZOVA Shakhnoza
- Bronze JOR - Jordan JOR - Jordan AL-ABSI Baraah Hilmi Mahmoud
Women's Low Kick -52kg - Gold VIE - Vietnam VIE - Vietnam NGUYEN Thi Tuyet Dung
- Silver TJK - Tajikistan TJK - Tajikistan KHOLOVA Zuhro
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea KIM Minkyoung
- Bronze AOI - Independent Olympic Athletes AOI - Independent Olympic Athletes RAJNI DEVI
Men's Point Fighting -63kg - Gold IRQ - Iraq IRQ - Iraq AL ASADI Hayder Mohammed Mejbel
- Silver UZB - Uzbekistan UZB - Uzbekistan ABDIRAIMOV Azamat
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea KIM Junseong
- Bronze JOR - Jordan JOR - Jordan ALHASHASH Bilal Hasan Mohammad
Women's Point Fighting -55kg - Gold KOR - Korea KOR - Korea PARK Hyeyoung
- Silver JOR - Jordan JOR - Jordan HATTAB Farah Ali Sudqi
- Bronze TJK - Tajikistan TJK - Tajikistan KHABIBULLAEVA Ganjina
- Bronze VIE - Vietnam VIE - Vietnam DAO Thi Thoan
Kurash Men +90 kg - Gold TJK - Tajikistan TJK - Tajikistan SOBIROV Parviz
- Silver JPN - Japan JPN - Japan SAEKI Yuma
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan KOZHABAYEV Talgat
- Bronze IRI - Iran IRI - Iran KHOSRAVINEJAD Saeed
Women -63 kg - Gold TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei SU Shih Lin
- Silver TKM - Turkmenistan TKM - Turkmenistan SURKIYEVA Nasiba
- Bronze VIE - Vietnam VIE - Vietnam BUI Thi Hoa
- Bronze LIB - Lebanon LIB - Lebanon CHAMMAS Caren
Men -81 kg - Gold UZB - Uzbekistan UZB - Uzbekistan TUKHTASHOV Sanjar
- Silver TKM - Turkmenistan TKM - Turkmenistan JUMMYYEV Serdar
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea KIM Chankyu
- Bronze MGL - Mongolia MGL - Mongolia GANBAATAR Gonchigsumlaa
Men -90 kg - Gold TKM - Turkmenistan TKM - Turkmenistan YALKAPOV Nurali
- Silver TJK - Tajikistan TJK - Tajikistan SAIDOV Saidzhalol
- Bronze IRQ - Iraq IRQ - Iraq AL-RUBAYE Ali Abdulhussein Mousa
- Bronze JPN - Japan JPN - Japan KUSANO Daichi
Women -57 kg - Gold UZB - Uzbekistan UZB - Uzbekistan ATAJONOVA Gulyar
- Silver IRI - Iran IRI - Iran HEIDARI SOURESHJANI Somayeh
- Bronze THA - Thailand THA - Thailand NUINKAEW Petlada
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea SEO Boyoung
Men -66 kg - Gold JPN - Japan JPN - Japan ETO Kota
- Silver UZB - Uzbekistan UZB - Uzbekistan HUDOYBERDIEV Suhrob
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan DAMEN Dauren
- Bronze SYR - Syria SYR - Syria HAMADA Nour Eldin
Men -73 kg - Gold IRI - Iran IRI - Iran ALI AKBARI Elyas
- Silver TKM - Turkmenistan TKM - Turkmenistan TEMIROV Muhammet
- Bronze UZB - Uzbekistan UZB - Uzbekistan BOBOYEV Giyosjon
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan NAZAROV Zhanibek
Women -52 kg - Gold VIE - Vietnam VIE - Vietnam van Ngoc Tu
- Silver TKM - Turkmenistan TKM - Turkmenistan JUMAKULYYEVA Ayna
- Bronze AOI - Independent Olympic Athletes AOI - Independent Olympic Athletes MATHEW Poorva Kanjira
- Bronze TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei KE Ya Hsin
Muay Men's -54kg - Gold KOR - Korea KOR - Korea KIM Sangjae
- Silver MGL - Mongolia MGL - Mongolia BAATARCHULUUN Gantogtokh
- Bronze CHN - China CHN - China LI Gang
- Bronze LAO - Laos LAO - Laos PHANKEO Bouaphan
Men's -57kg - Gold VIE - Vietnam VIE - Vietnam NGUYEN Tran Duy Nhat
- Silver KGZ - Kyrgyzstan KGZ - Kyrgyzstan KASHKARAEV Daniiar
- Bronze AFG - Afghanistan AFG - Afghanistan HAZARA Naseer Ahmad
- Bronze MAS - Malaysia MAS - Malaysia YAAKUB Mohd Ali Bin
Men's -63.5kg - Gold IRI - Iran IRI - Iran SHAHBAZI Vahid
- Silver LAO - Laos LAO - Laos SOULIYAVONG Latsasack
- Bronze HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China CHIN Ngai Chung
- Bronze LIB - Lebanon LIB - Lebanon ONDASH Ahmad
Men's -67kg - Gold THA - Thailand THA - Thailand PANSUVAN Supachai
- Silver IRI - Iran IRI - Iran MINAEI Masoud
- Bronze CHN - China CHN - China GUO Dongwang
- Bronze MYA - Myanmar MYA - Myanmar MG Too
Men's -71kg - Gold THA - Thailand THA - Thailand MATLI Armin
- Silver CHN - China CHN - China ZHANG Jinglei
- Bronze IRI - Iran IRI - Iran ALAMDARNEZAM Seyedisa
- Bronze MYA - Myanmar MYA - Myanmar TUN TUN Min
Men's -75kg - Gold KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan UMAYEV Emil
- Silver THA - Thailand THA - Thailand CHINANAT Piyapan
- Bronze UZB - Uzbekistan UZB - Uzbekistan ARIPOV Saidakhmad
- Bronze VIE - Vietnam VIE - Vietnam TRUONG Quoc Hung
Women's -51kg - Gold THA - Thailand THA - Thailand WONGSRIWO Ruchira
- Silver VIE - Vietnam VIE - Vietnam BUI Yen Ly
- Bronze CHN - China CHN - China YUAN Xiaoyan
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea LEE Sun
Women's -54kg - Gold THA - Thailand THA - Thailand WIHANTAMMA Ratchadaphon
- Silver VIE - Vietnam VIE - Vietnam PHAN Thi Ngoc Linh
- Bronze CHN - China CHN - China YANG Yang
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea KIM Minji
Women's -60kg - Gold MGL - Mongolia MGL - Mongolia ALTANSUKH Zuunnast
- Silver AOI - Independent Olympic Athletes AOI - Independent Olympic Athletes HARBANS Kaur
- Bronze AFG - Afghanistan AFG - Afghanistan AKHLAQI Nargis
- Bronze IRQ - Iraq IRQ - Iraq AL ZAIDI Rana Mohammed Hani
Short Course Swimming 25m Men's 100m Freestyle - Gold VIE - Vietnam VIE - Vietnam HOANG Quy Phuoc
- Silver CHN - China CHN - China LIU Junwu
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan AZARYEV Yevgeniy
Men's 100m Individual Medley - Gold CHN - China CHN - China SUN Xiaolei
- Silver THA - Thailand THA - Thailand MATJIUR Radomyos
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan GORDIYENKO Dmitriy
Men's 4 x 100m Medley Relay - Gold CHN - China CHN - China MAO Feilian
SUN Xiaolei
XU Zhijie
ZHANG Zhongchao
- Silver KOR - Korea KOR - Korea CHANG Gyucheol
JEONG Jeongsoo
JU Janghun
SHIN Heewoong
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan AZARYEV Yevgeniy
KUZMIN Stanislav
OSSINSKIY Stanislav
RYZHKOV Yevgeniy
TARABRIN Alexandr
TRUSSOV Roman
ZUBAKOV Andrey
Women's 100m Freestyle - Gold KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan AIGALIYEVA Elmira
- Silver TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei YANG Chin Kuei
- Bronze THA - Thailand THA - Thailand JUNKRAJANG Natthanan
Women's 50m Breaststroke - Gold KOR - Korea KOR - Korea KIM Goeun
- Silver KOR - Korea KOR - Korea BACK Suyeon
- Bronze TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei CHEN I Chuan
Women's 100m Individual Medley - Gold CHN - China CHN - China ZHOU Yanxin
- Silver KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan AIGALIYEVA Elmira
- Bronze HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China SZE Hang Yu
Women's 4 x 100m Medley Relay - Gold CHN - China CHN - China FAN Rong
GONG Jie
WANG Fei
WANG Siqi
ZHOU Yanxin
- Silver KOR - Korea KOR - Korea BACK Suyeon
HWANG Seojin
KIM Jihyun
PARK Jinyoung
- Bronze HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China AU Hoi Shun Stephanie
CHAN Kin Lok
KONG Yvette Man-Yi
SZE Hang Yu
WONG Yee Ching
YU Wai Ting
Men's 200m Freestyle - Gold CHN - China CHN - China MAO Feilian
- Silver VIE - Vietnam VIE - Vietnam HOANG Quy Phuoc
- Bronze CHN - China CHN - China ZHANG Zhongchao
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea JEONG Jeongsoo
Men's 50m Butterfly - Gold KOR - Korea KOR - Korea YANG Jungdoo
- Silver KOR - Korea KOR - Korea CHANG Gyucheol
- Bronze INA - Indonesia INA - Indonesia SUTANTO Glenn Victor
Men's 100m Backstroke - Gold KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan TARABRIN Alexandr
- Silver CHN - China CHN - China SUN Xiaolei
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea SHIN Heewoong
Men's 4 x 50m Freestyle Relay - Gold CHN - China CHN - China LIU Junwu
MAO Feilian
SUN Xiaolei
ZHANG Zhongchao
- Silver INA - Indonesia INA - Indonesia OHMAR Alexis Wijaya
PUTERA Guntur Pratama
SIDIQ Triady Fauzi
SUTANTO Glenn Victor
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan AZARYEV Yevgeniy
KUZMIN Stanislav
TRUSSOV Roman
ZUBAKOV Andrey
Women's 200m Freestyle - Gold CHN - China CHN - China WANG Fei
- Silver TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei YANG Chin Kuei
- Bronze THA - Thailand THA - Thailand JUNKRAJANG Natthanan
Women's 50m Butterfly - Gold KOR - Korea KOR - Korea HWANG Seojin
- Silver TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei YANG Chin Kuei
- Silver KOR - Korea KOR - Korea PARK Jinyoung
Women's 100m Backstroke - Gold CHN - China CHN - China ZHOU Yanxin
- Silver KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan RUDENKO Yekaterina
- Bronze HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China AU Hoi Shun Stephanie
Women's 4 x 50m Freestyle Relay - Gold THA - Thailand THA - Thailand JUNKRAJANG Natthanan
KAEWPONGMONGKOL Nichapat
SANGPLONG Pusanisa
SRIPHANOMTHORN Benjaporn
SRISA-ARD Jenjira
- Silver CHN - China CHN - China CHEN Xiaojun
FAN Rong
LIU Siwen
WANG Fei
WANG Siqi
ZHOU Yanxin
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea HWANG Seojin
KIM Goeun
KIM Jihyun
PARK Jinyoung
- Bronze HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China AU Hoi Shun Stephanie
CHAN Kin Lok
KONG Yvette Man-Yi
SZE Hang Yu
WONG Yee Ching
YU Wai Ting
Men's 100m Butterfly - Gold KOR - Korea KOR - Korea CHANG Gyucheol
- Silver INA - Indonesia INA - Indonesia SUTANTO Glenn Victor
- Bronze VIE - Vietnam VIE - Vietnam HOANG Quy Phuoc
Men's 50m Breaststroke - Gold INA - Indonesia INA - Indonesia GUNAWAN Indra
- Silver KOR - Korea KOR - Korea JU Janghun
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan TRUSSOV Roman
Men's 50m Backstroke - Gold CHN - China CHN - China SUN Xiaolei
- Silver KOR - Korea KOR - Korea SHIN Heewoong
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan TARABRIN Alexandr
Men's 4 x 100m Freestyle Relay - Gold CHN - China CHN - China LIU Junwu
MAO Feilian
XU Zhijie
ZHANG Zhongchao
- Silver HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China CHEUNG Kin Tat Kent
JEREMY Wong Chen Ho
NG Chun Nam Derick
WONG Kai Wai David
- Bronze INA - Indonesia INA - Indonesia OHMAR Alexis Wijaya
PUTERA Guntur Pratama
RANDA Putera Muhammad
SIDIQ Triady Fauzi
SUTANTO Glenn Victor
Women's 100m Butterfly - Gold KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan AIGALIYEVA Elmira
- Silver KOR - Korea KOR - Korea PARK Jinyoung
- Bronze HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China SZE Hang Yu
Women's 50m Backstroke - Gold CHN - China CHN - China ZHOU Yanxin
- Silver HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China AU Hoi Shun Stephanie
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan RUDENKO Yekaterina
Women's 4 x 100m Freestyle Relay - Gold CHN - China CHN - China LIU Siwen
REN Luomeng
WANG Fei
WANG Siqi
ZHOU Yanxin
- Silver THA - Thailand THA - Thailand JUNKRAJANG Natthanan
KAEWPONGMONGKOL Nichapat
SRIPHANOMTHORN Benjaporn
SRISA-ARD Jenjira
- Bronze HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China AU Hoi Shun Stephanie
CHAN Kin Lok
KONG Yvette Man-Yi
SZE Hang Yu
WONG Yee Ching
YU Wai Ting
Men's 50m Freestyle - Gold KOR - Korea KOR - Korea YANG Jungdoo
- Silver INA - Indonesia INA - Indonesia SIDIQ Triady Fauzi
- Bronze TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei CHANG Kuo Chi
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan AZARYEV Yevgeniy
Men's 100m Breaststroke - Gold KOR - Korea KOR - Korea JU Janghun
- Silver KOR - Korea KOR - Korea CHOI Kyuwoong
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan TRUSSOV Roman
Men's 200m Individual Medley - Gold CHN - China CHN - China MAO Feilian
- Silver VIE - Vietnam VIE - Vietnam TRAN Duy Khoi
- Bronze KOR - Korea KOR - Korea CHOI Kyuwoong
Men's 4 x 50m Medley Relay - Gold CHN - China CHN - China LIU Junwu
SUN Xiaolei
XU Zhijie
XUE Jiajia
- Silver KOR - Korea KOR - Korea CHANG Gyucheol
SHIN Heewoong
SHIN Hyeongkeun
YANG Jungdoo
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan AZARYEV Yevgeniy
KUZMIN Stanislav
OSSINSKIY Stanislav
RYZHKOV Yevgeniy
TARABRIN Alexandr
TRUSSOV Roman
ZUBAKOV Andrey
Women's 50m Freestyle - Gold THA - Thailand THA - Thailand SRISA-ARD Jenjira
- Silver HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China SZE Hang Yu
- Bronze KAZ - Kazakhstan KAZ - Kazakhstan AIGALIYEVA Elmira
Women's 100m Breaststroke - Gold KOR - Korea KOR - Korea BACK Suyeon
- Silver KOR - Korea KOR - Korea KIM Goeun
- Bronze TPE - Chinese Taipei TPE - Chinese Taipei CHEN I Chuan
Women's 200m Individual Medley - Gold VIE - Vietnam VIE - Vietnam NGUYEN Thi Anh Vien
- Silver CHN - China CHN - China ZHOU Yanxin
- Bronze THA - Thailand THA - Thailand JUNKRAJANG Natthanan
Women's 4 x 50m Medley Relay - Gold KOR - Korea KOR - Korea HWANG Seojin
KIM Goeun
KIM Jihyun
PARK Jinyoung
- Silver CHN - China CHN - China GONG Jie
LIU Siwen
WANG Fei
ZHOU Yanxin
- Bronze HKG - Hong Kong, China HKG - Hong Kong, China AU Hoi Shun Stephanie
CHAN Kin Lok
KONG Yvette Man-Yi
SZE Hang Yu

top:Go to the top


Official Partner

  • Hyundai
  • Kia Motors
  • BeanPole
  • Donghwa
  • m park

Official Supplier

  • High1 Resort
  • Eugene
  • Eugene Investment & Securites
  • Korea Rental Corp.
  • Star Sports
  • Hanjin
  • Iljin Global
  • Wiraka
  • Min Table
  • Jeju Special Self-governing Province Development Corporation
  • DyFlag

(406-840) Meet-You-All Tower(12~16F), 12 GAETBEOL-RO(7-50 SONGDO_DONG), YEONSU-GU, INCHEON, SOUTH KOREA

The 17th Incheon Asian Games Organizing Committee TEL_+82-32-458-2014 FAX_+82-32-458-2089

Official site of the 2014 Incheon Asian Games Organizing Committee. Copyright 2012 All Rights Reserved.